Hakkımızda

 

 

Kırk yıllık yayın yaşamını tamamlayan Yayınevimiz 1964 yılı Kasım ayında, bugün saygıyla andığımız Oğuz Akkan tarafından kuruldu. İlk olarak “Nobel” dizisinde, Jean Paul Sartre’ın “Hürriyet Yolları” adlı üçlemesinin ilk kitabı olan “Akıl Çağı”nı Gülseren Devrim’in Türkçe’siyle yayınlamıştı. 1965 yılında “Hürriyet Yolları” dizi romanın öbür iki cildi, “Yaşanmayan Zaman” ile “Yıkılış” ve Nobel Dizisi’nden üç kitap daha çıkararak beş kitap yayınlamış oldu. 1966 yılında Nobel Dizisi yanında “Yirminci Yüzyıl Klasikleri”, “Türk Sanatçıları”, “Antoloji” ve “Kültür” dizileri oluştu. 1975 yılı başında bu dizilere “Dünya Şiiri” ve “Çocuk Dizisi” eklendi.

 

1978 yılında Sanat Kitapları ve Ansiklopedik yayınların yayımına başlandı. Cem Yayınevi, “Türk Sanatçıları Dizisi”nde, ünlü yazarların eserleri yanında, genç yazar ve sanatçılarımızın da eserlerine yer verdi, birçoğunun ilk eserlerini bastı. Türk edebiyatı adına kazanç sayılabilecek bu eserlerin birçoğu çeşitli yarışmalarda ödüller aldı.

 

Çağdaş Dünya yazarlarının özenle seçilen kitaplarının yanı sıra “Dünya Klasikleri” ve “Nobel” dizileri ve dünya edebiyatının ünlü eserlerini okurlarına sundu. Yayınevimiz ayrıca “Çocuk Dizisi”nde Türk ve Dünya yazarlarının seçkin yapıtlarından önde gelenlerini çocuklar için yayınlamaya devam etti. “Kültür Dizisi”nde ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısını tarihsel gelişimi içinde ortaya koyacak kitaplara öncelik veren yayınevimiz, Türkiye tarihiyle ilgili olarak beş ciltlik “Türkiye Tarihi” ni yayımladı.

 

Her biri kendi alanında uzman bilim adamları tarafından ayrı ayrı kaleme alınan bu eser, Türkiye’de ilk kez resmi olmayan bir tarih yaklaşımı sergilemesi adına özgün niteliğini korumakta ve tarihi gelişmeleri yakın zamanlara kadar taşıması açısından da önemli oldu. Daha sonra ünlü yazarların toplu ya da bütün eserlerinin yayımına başlayan yayınevimiz, Kafka’nın bütün eserlerini, Çehov’un bütün öykülerini, Rilke’nin bütün eserlerini, Cengiz Aytmatov’un toplu eserlerini yayınlamaya başladı.

 

Felsefe ve Psikoloji dizileriyle yayın yaşamına devam eden yayınevimiz “İş Dünyası Sözlüğü” ile ülkemizde ilk defa kapsamlı “Türkçe-İngilizce”, “İngilizce-Türkçe” üç ciltlik büyük boy bir sözlük yayımladı.